Aktuality
V rámci propagácie výcviku, ale aj poradenstva laickej verejnosti organizujeme každú nedeľu stretnutia zamerané na základný výcvik a výchovu psov. Vždy medzi 9.00 a 11.00 odovzdávame svoje skúsenosti začínajúcim psovodom, ktorý majú chuť svojho štvornohého priateľa niečo naučiť. Bližšie informácie o podmienkach účasti sa dozviete priamo na mieste.
Pre lepšie pochopenie našej snahy je dobré prečítať si nasledovné riadky.
Pes ako taký žije od prirodzenia vo svorke. Tým, že si ho človek domestikoval, mu musel nahradiť jeho prirodzené prostredie, to znamená, že mu musel nahradiť svorku. Život psa preto musí byť podriadený prostrediu, v ktorom žije. Jeho prirodzenú svorku nahrádza človek a jeho rodina. Aj tu musí platiť, že každá svorka má svojho vodcu a ostatných členov svorky. V prirodzenom prostredí dochádza medzi jeho členmi k boju o postavenie každého člena. Toto postavenie sa mení pôsobením času a okolností, ktoré plynú z bežného života. V každej svorke určuje pravidlá vždy vodca svorky. V našom prípade je to človek, ktorý musí určiť postavenie psa vo svojej svorke. Tu by malo byť vždy postavenie psa až na tom úplne spodnom rebríčku. Faktom je, že každý pes, sa tým ako rastie a dospieva, snaží vylepšiť svoje postavenie. Je to prirodzená vlastnosť každého jedinca. Úlohou človeka, je zabezpečiť, aby sa pes počas svojho života správal tak, aby svojim pôsobením bol človeku užitočný a nebol pre neho nebezpečný a nebol nebezpečný ani pre svoje okolie.
Každý majiteľ psa by si mal v prvom rade uvedomiť, na aký účel má svojho psa a tomu musí prispôsobiť aj jeho výchovu a správanie. Podľa toho musí vytvoriť podmienky pre správnu výchovu, prípadne výcvik, a zvoliť aj správny spôsob socializácie. Keď máte psa len pre radosť a celý svoj život má prežiť v kruhu svojej rodiny, stačí, aby rešpektoval túto svoju svorku. Nie je potrebné riešiť kontakt s inými psami, nakoľko je takýto jedinec chovaný len na dvore. Ako náhle pes prichádza do kontaktu s inými psami, napr. na ulici, je treba, aby ich rešpektoval, ale nemusí sa im podriaďovať. Keď pes prichádza pravidelne do kontaktu s inými psami, z dôvodu jeho využiteľnosti, rovnako ich musí rešpektovať, ale nesmie ich bezdôvodne napádať.
Problém socializácie medzi psami nastáva, keď jeden majiteľ chová dvoch, alebo viac psov, ktorý sú pravidelne v kontakte. Tu musí vodca svorky určiť pravidlá tak, aby ich všetky jedince rešpektovali. Staršie jedince už majú svoje návyky, tie mladšie sa ich musia naučiť. Samotná výchova a aj socializácia prebieha jednoduchým spôsobom. Všetky kladné, teda pozitívne reakcie psa sú odmenené, všetky záporné, teda negatívne sú potrestané. Tu by som rád podotkol, že potrestať psa neznamená ho brutálne a bezhlavo zbiť. Odmena môže byť formou pamlsku, pochvaly, radostného prejavu, naopak trest formou odstrčenia, použitie prísneho tónu reči, či odmietavého postoja.
Socializovať psa nasilu s inými psami nemá žiadny význam, pokiaľ to nie je potrebné z nejakého konkrétneho dôvodu. Tu môže prísť len ku zbytočnému zraneniu jedného, alebo oboch jedincov. Ak sa však niekto rozhodne k takémuto kroku, mal by byť znalý tejto problematiky, alebo to mal robiť pod dohľadom skúseného psovoda, nakoľko pes je živý tvor a treba k nemu aj tak pristupovať a vedieť správne reagovať na vzniknutú situáciu.
Základný výcvik a výchova sú úzko prepojené so socializáciou. K samotnej socializácii psa prichádza každý deň a na každom kroku. Majiteľ psa, teda vodca svorky, musí mať vždy prevahu nad svojím psom, či už fyzickú, alebo psychickú. V prípade, že tomu tak nie je, môže prísť ku konfliktom, ktoré môžu mať až tragické následky, v závislosti od plemena psa. Je nutné si uvedomiť, že majiteľ psa v plnej miere zodpovedá za škody, ktoré jeho pes spôsobí. Pokiaľ ide o škodu materiálnu, tá sa dá nahradiť, ale keď ide o psychickú ujmu, alebo ujmu na zdraví, alebo na živote, takéto škody sú trvalé.